Opublikowano Dodaj komentarz

Regulator Danfoss Icon – Sterowanie PWM

Termostaty Danfoss Icon to najnowsze urządzenia dołączone do oferty w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch modelach. Bazowy typ, w którym ustawiamy temperaturę i wskazujemy rodzaj ogrzewania podłogowego zależny od bezwładności cieplnej, jest nieskomplikowany w obsłudze. Kolejne urządzenie posiada dodatkowo programator 7-mio dniowy oraz łącze na opcjonalny sensor podłogowy. Dzięki temu jest opcja automatycznego obniżania temperatur na noc i kiedy jesteśmy poza domem według jednego ze wskazanych programów tygodniowych. Dzięki temu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowy czujnik temperatury podłogi powinno się wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi ma być stała,

– stosujemy zasilanie podłogówki z kotła o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, aby nie przegrzać podłogi szczególnie, gdy jest wykonana z drewna.

Regulacja PWM

Sterowanie szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda sterowania układem grzewczym o dużej bezwładności cieplnej. Do tych obiegów grzewczych zaliczają się:

– wodna podłogówka

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– wodne ogrzewanie podłogowe w starszych układach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, jaki załącza się i kończy pracę jedynie dla wybranej temperatury, regulator PWM robi to w inny sposób. Wybiera “okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia układu grzewczego tak, aby utrzymać temperaturę najbliżej wybranej temperatury i dogrzewa: małymi impulsami nawet, kiedy temperatura finalna została osiągnięta. Dzięki temu szybciej odpowiada na zmiany temperatury, co skutkuje wyższą ekonomiką użytkowania. Termostaty Danfoss Icon mogą sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Ze względu na atrakcyjną cenę można pokusić się o dostosowanie ich do grzania elektrycznego. Wystarczy zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o maksymalnym obciążeniu 16 amperów. Cena tego urządzenia to ok. 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy zainteresowanym z wiedzą w zakresie elektrotechniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *