Opublikowano

Ogrzewanie podłogowe jako optymalny układ grzejny

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie rozwiązanie grzewcze, z udziałem którego podniesiemy komfort i znacznie obniżymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Badania wykazały, że ten rodzaj ogrzewania to najkorzystniejszy dla użytkownika system ogrzewania uwzględniający naturalny rozkład temperatury ciała. Przy grzaniu niskotemperaturowym, czyli podłogówką, grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, co stwarza najlepszy klimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pokoju może być o 2°C zimniej niż w pokojach z tradycyjnymi grzejnikami, a użytkownicy nie będą tego odczuwać. Jest to układ szczególnie polecany dla osób chorych na alergię, bo w pokojach z grzaniem w podłodze nie ma spalania oraz lewitacji kurzu, a także zjawiska przesuszonego powietrza jak w przypadku grzania z użyciem grzejników.
Funkcjonalność ogrzewania jest uzależniona w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na ciepło i podwyższają opłacalność zastosowania systemu grzejnego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie stawia wielkiego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę uzupełniającego układu grzejnego, czyli stwarzać tzw. ?efekt ciepłej podłogi?.