OZE to takie, jakich wykorzystywanie nie wiąże się z ich długim brakiem, bo odnawiają się w względnie szybkim tempie. To pokłady przyrody, które pomimo stałego zużywania odbudowują się od nowa, ponieważ przebiegi ich odtwarzania trwają krótko i nadal są warunki, aby zachodziły one w naturze.
Do grupy OZE zaliczamy m.in.: radiację słoneczną, wiatr, deszcze, pływy i fale morskie, geotermię oraz biomasę.
Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym z grupy OZE. jeszcze niedawno wykorzystywanie energii słonecznej było mało opłacalne, bo koszt założenia tej instalacji był bardzo wysoki. Dzięki upowszechnieniu systemu dofinansowania korzystanie z energii słońca jest coraz bardziej popularne. Instalacje grzewcze oparte są o solary służące do ogrzewania wody oraz fotowoltaniczne pożytkujące światło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Najnowsze instalacje wykorzytujące OZE mają możliwość korzystać nie tylko z pełnego nasłonecznienia, ale również z promieniowania rozproszonego. Z tego powodu panele fotowoltaniczne tworzą energię słoneczną choćby w pochmurne dni i deszczowe. Wpływa to na znacznie wyższą opłacalność instalacji.
Na naszym rynku znaczną popularność zdobywają także elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do korzystania z energii wiatru oraz wód geotermalnych. Siła wiatru przy pomocy turbin wiatrowych zamieniana jest w prąd i wykorzystywana do zasilania domów. Energię cieplną ziemi można spożytkować do produkcji energii użytkowej, czyli prądu i cieplnej.
W kwestii instalacji grzejnych domowych do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać energię geotermalną z wykorzystaniem pomp ciepła. Mogą być one zastosowane do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.