Opublikowano Dodaj komentarz

Niedrogie kotły dwufunkcyjne – ostatnia możliwość

W połowie września 2015 roku weszły w obieg najnowsze przepisy, które ustanowiły dla producentów restrykcje w kwestii wprowadzenia na rynek kotłów na gaz o sprawności mniejszej niż 86 procent. Konsekwencją takiej sytuacji jest ograniczenie asortymentu zasadniczo tylko do pieców z funkcją kondensacji dla nowych układów centralnego ogrzewania. Do września 2018 warunkowo mają możliwość produkcji na potrzeby UE kotły z komorą otwartą dwufunkcyjne, które w polskich warunkach są fundamentem przy wymianie kotła dwufunkcyjnego w domu np:

– Kocioł gazowy dwupłaszczowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Kocioł gazowy dwuobiegowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Kocioł na gaz dwuobiegowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Kocioł na gaz dwupłaszczowy Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na wymogi UE będą wytwarzane tanie piece kondensacyjne o znacznej emisji tlenków azotu, jakie są alternatywą dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Kocioł gazowy dwufunkcyjny Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Kotły gazowe tego rodzaju przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w sprzedaży do zakończenia stoków i będą mogły być montowane. Podstawą jest tu wpis o “wprowadzeniu towaru do sprzedaży”. Jeśli towar znalazł się w obrocie (na magazynie dystrybutora, salony sprzedaży) przed wytyczoną datą, to jest możliwość legalnej sprzedaży i instalacji. Co, kiedy wyczerpie się zapas magazynowy? Na rynku pozostaną podstawowe piece kondensacyjne spełniające zaostrzone wymagania do efektywności jak i emitowania tlenków azotu.Osoby, które będą wymieniały stary kocioł dwufunkcyjny, będą zmuszone wyłożyć większe pieniądze na zakup kotła z funkcją kondensacji, jak również przeróbki systemu kominowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *