Opublikowano

Klimatyzacja do domu letniskowego

Wybór urządzenia klimatyzacyjnego zależy od trzech elementów: opcji zamontowania, kubatury chłodzonej przestrzeni oraz opcji dodatkowych. Klasyczne układy chłodzenia w wersji split wymagają ingerencji w elewację budynku. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz doprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek wewnętrznych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną należy mieć na uwadze że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może nie może być większy niż 50dB. Należy przeliczyć także wartości z karty katalogowej w zależności od odległości. Elementy pokojowe klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 2,8/2,6kW. Moc klimatyzatora w dużej mierze wynika z kubatury budynku. Najczęściej zakłada się moce na poziomie około 100 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,65m. Duży wpływ ma także nasłonecznienie a tym samy okna. W lokalach użytkowanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 100-230W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z funkcji dodatkowych warto wybrać funkcję ogrzewania. Współczesne klimatyzatory w potrafią efektywnie ogrzewać pomieszczenie w okresach przejściowych a nawet w okresie zimowym. Koszt ogrzewania klimatyzatorem jest dwa razy niższy niż grzejnikami elektrycznymi.