Opublikowano

Elektryczna podłogówka – przewody grzewcze VC i VCD.

Grzanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, jaki jest najzdrowszym dla mieszkańców i zapewnia równomierny rozkład temperatury w pokojach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe spełniające funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło energii cieplnej we wnętrzu jest montowane pod posadzką. Taki rodzaj ogrzewania można zrobić, gdy pomieszczenia są w trakcie budowy i posadzki nie są jeszcze zrobione.
Elektra-VC
Do montażu ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy przewód grzewczy zarobiony z obu stron kablem zimnym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony przewodem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wymienione przewody poza budową odróżniają się mocą jednostkową, czyli ilością watów, jaka przypada na każdy metr przewodu grzejnego. Wybierając kabel grzejny trzeba rozważyć typ wnętrza oraz typ posadzki, jak i najmniejsze dozwolone odstępy, jakie powstaną między nitkami kabla podczas ich układania. Największe dopuszczalne odległości nie powinny przekraczać 20 cm, by nie powstały strefy zimne.

Montaż przewodów polega na rozłożeniu ich na powierzchni podłogi według projektu razem z sensorem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie przewodów VC oraz VCD do sieci elektrycznej trzeba zrobić z pomocą regulatora temperatury. Wybór odpowiedniego miejsca montażu puszki z regulatorem jest istotne z powodów estetycznych oraz funkcjonalnych. Kable grzejne trzeba rozmieścić w taki sposób, aby przewód zasilający o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i połączyć z regulatorem.